Odzyskiwanie nieruchomości to ostatnio bardzo drażliwa sprawa społeczna a wszystko to za sprawą obecnych rządów Platformy Obywatelskiej w Warszawie, za której rządów rzekomi właściciele działek odebranych po wojnie przy pomocy ustawy Bieruta odzyskali swoje działki lub też nabyli za ułamek rzeczywistych cen działem roszczenia do nich. Niektóre ceny były na takim poziomie, że nie dało by się zjeść dobrego obiadu w czołowej warszawskiej restauracji. Całemu zdarzeniu smaczku dodał fakt, iż rodzina Prezydent Warszawy również odzyskała jedną z kamienic, co oczywiście nie mogło obyć się bez ingerencji mediów które szybko wykryły zwrot nieruchomości.

Kiedy i w jakim celu prawowitym właścicielom zostały zabierane działki? Otóż po wojnie, jak wiadomo, cała Warszawa była totalnie zniszczona i w celu jak najszybszej odbudowy stolicy postanowiono w trybie natychmiastowym wywłaszczyć za niewielkim i nie współmiernym odszkodowaniem dużą część właścicieli działek czy też kamienic. Jak wiadomo ogromna ilość budynków mieszkalnych została totalnie zniszczona. Jeśli ludzie posiadali swoje mieszkania to bardzo często do tych mieszkań byli dokwaterowywani różni ludzie (bardzo często byli to zupełnie obcy ludzie dla właścicieli mieszkań) – chociaż przede wszystkim dokwaterowywano dodatkowe osoby do mieszkań oraz lokali komunalnych. Bardzo wiele osób nawet nie protestowało, gdyż społeczeństwo tuż po wojnie było dosyć zintegrowane – przynajmniej w stosunku do tego co możemy obserwować teraz. Ustawa dzięki której można było masowo wywłaszczać właścicieli budynków oraz działek nazywała się Dekretem Bieruta.

Jeśli posiadamy nieruchomość która w przeszłości została wywłaszczona na podstawie Dekretu Bieruta, to musimy pamiętać, że należy się nam jej zwrot, a jeśli jest ona wykorzystywana obecnie na cele publiczne lub miasto planuje na niej w przyszłości wybudować coś bezpośrednio z tym powiązanego to oczywiście mamy wówczas prawo do godnego odszkodowania. Jeśli stoimy mocno pod względem dowodowym to praktycznie każdy sąd przyzna nam rację i bardzo szybko otrzymamy decyzje o zwrocie nieruchomości lub też decyzję mówiącą o konieczności wypłaty odszkodowania przez Państwo. Oczywiście prokuratoria reprezentująca interesy skarbu państwa będzie się zapewne od tego wyroku odwoływać jednak należy pamiętać, że odwołują się tylko i wyłącznie w celu opóźnienia wypłaty odszkodowania lub też zwrotu nieruchomości.