Wielka fala emigracji, z jaką mieliśmy do czynienia jeszcze kilka late temu, powoli zaczyna wyhamowywać. Jak podają wszelkiego rodzaju statystyki, ilość naszych rodaków, którzy na miejsce swojego życia wybierają inne kraje systematycznie się zmniejsza. Więc wiele osób twierdzi, że za chwilę ci, którzy wyjechali z Polski przed kilkoma laty, zacznie powoli powracać. Czy będzie tak na pewno? Można mieć spore wątpliwości. Nie wiadomo czy ktoś, kto przyzwyczaił się do nowego życia, kto ma w nowym kraju pracę, znajomych będzie decydował się na powrót do ojczyzny.

Z naszego kraju zazwyczaj nie emigrowały całe rodziny. Zwykle wyjeżdżał mężczyzna, który miał w innym kraju zarobić pieniądze i przesłać je do Polski. Zazwyczaj każdy miał zaplanowane ile czasu będzie zagranicą i po jakim czasie wróci do kraju. Jednakże spora część z tych ludzi, dzięki temu że znalazła dobrą pracę i odnalazła się w nowym miejscu, postanowiła do kraju na razie nie wracać. Co więcej, sprowadzili ono do nowego miejsca swoje rodziny, często kupili domy, posłali dzieci do szkoły itp. Po prostu ułożyli sobie życie na nowo. W związku z tym, ciężko im będzie wrócić do Polski, gdzie w 99% przypadków ich warunki bytowe były gorsze. Nikt bowiem nie chce z lepszego i łatwiejszego życia powracać do gorszego.

Czy więc zapowiedzi różnych osób mówiące, że nasi rodacy szybko powrócą do Polski sprawdzą się? Trudno powiedzieć, ale niewiele na to wskazuje. W naszym kraju musiało by się zmienić bardzo wiele i to oczywiście muszą być to zmiany na lepsze. Oczywiście najbardziej poprawić muszą się warunki płacowe w polskich firmach, ale ponadto musiała by się też zmniejszyć biurokracja i jeszcze wiele innych czynników. Na razie więc, nasi politycy powinni cieszyć się, że tendencja w emigracji powoli hamuje, gdyż jeżeli by utrzymywała się ona na takim poziomie jak jeszcze kilka lat temu, w Polsce mieszkali by sami emeryci, na których emerytury nie miałby kto pracować. I powinni oni tych Polaków starać się zatrzymać w Polsce, chociaż nie wiadomo czy się im to uda.