Uważa się powszechnie, że operacje plastyczne są po to aby poprawić swój wygląd. I to właśnie dlatego wiele osób podchodzi do nich z pewną niechęcią, gdyż uważają oni, że jest to niepotrzebna ingerencja w nasze ciało. Czy mają rację? Każdy może ocenić to w sposób indywidualny. Ale na pewno ilość operacji plastycznych na całym świecie zwiększa się. Okazuje się jednakże, że operacje z szeroko pojętej medycyny estetycznej, nie tylko wpływają na wygląd człowieka. Mogą one też mieć spory wpływ i na jego zdrowie. Część zabiegów bowiem nie tylko poprawia wygląd naszego ciała, ale też korzystnie wpływa na jego funkcjonowanie.

Znakomitym przykładem na to mogą tu być zabiegi doprowadzające do usunięcia żylaków. Po pierwsze, żylaki na nogach wyglądają mało estetycznie. Dlatego też osoby które je mają, zazwyczaj chodzą w długich spodniach lub spódnicach i wstydzą się odsłaniać swoje nogi. Ale żylaki negatywnie wpływają też na cały układ krwionośny i na rozprzestrzenianie się krwi w naszym organizmie. Jeżeli więc zdecydujemy się na zabieg usunięcia żylaków, to po pierwsze uzyskamy ładny wygląd naszych nóg, a po drugie, poprawi się „wydajność” naszego układu krwionośnego. Innym przykładem na operację, która koryguje wygląd i dobrze wpływa na nasze zdrowie jest operacja zmniejszenia piersi. Zwłaszcza u kobiet, które zostały bardzo hojnie obdarzone przez naturę, może mieć to negatywny wpływ, zwłaszcza na ich kręgosłup. Musi on bowiem „dźwigać” o wiele więcej kilogramów, niż w przypadku kobiet, które mają normalnej wielkości biusty. Po zabiegu jego zmniejszenia, kobiety a zwłaszcza ich kręgosłup poczują znaczną ulgę.

Ale mówi się też dosyć często, że operacje plastyczne ratują też zdrowie psychiczne pacjentów. Bo na skutek wielu wad, które według nich posiadają, wpadają one w kompleksy, depresje itp. Często niezmiernie źle wpływa to na ich zdrowie psychiczne, co później odpija się i na całym organizmie. Po wykonanym u nich zabiegu medycyny estetycznej, depresje i kompleksy mijają, a co się z tym wiąże poprawia się ogólny stan organizmu.