Jeśli chodzi o ubezpieczenia jest to zdecydowanie bez wątpienia jeden z największych rynków jeśli chodzi o rynek finansowy. Praktycznie każdy coś ubezpiecza i tak na prawdę stanowi to świetny interes nie tyle dla ubezpieczonych, co dla ubezpieczających, gdyż mało kto wie, że ubezpieczyciele wydają zdecydowanie poniżej czterdziestu procent składek, które do nich wpływają na wypłatę odszkodowań a cała pozostała kwota ląduje u nich w kieszeni. Oczywiście cały rynek ubezpieczeń podobnie jak rynek bankowy jest tak solidnie uregulowany przez państwo aby przypadkiem żaden przeciętny Kowalski nie stworzył w przyszłości portalu społecznościowego dla osób ubezpieczonych, przełamując w ten sposób cała kastę prawniczo-finansową która w porozumieniu z rządzącymi powoduje, że Polacy płacą jedną z najwyższych na świecie składek ubezpieczeniowych w stosunku do zarobków, a wypłacane ubezpieczenia nie dość, że są bardzo często przez ubezpieczycieli po prostu zaniżane, to jeszcze wypłacane są one z ogromną łaską.

Oczywiście od około dziesięciu lat istnieją wyspecjalizowane kancelarie prawne które zajmują się pomocą osobą pokrzywdzonym przez ubezpieczycieli, jednak trzeba przyznać, że za swoje usługi biorą na prawdę sowite wynagrodzenie nie koniecznie adekwatne do poniesionych kosztów czy też do włożonej w to pracy. W jaki więc sposób najlepiej postępować z ubezpieczycielami tak aby nasze interesy miały się jak najlepiej? Przede wszystkim powinno się bardzo uważnie czytać umowy. Tak na prawdę im krótsza umowa tym lepsza, gdyż jeśli ubezpieczyciel rozbudowuje swoją umowę do granic możliwości to można podejrzewać, że ma coś szczególnego do ukrycia i chce żebyśmy nie koniecznie o tym wiedzieli jeszcze przed podpisaną umową. Po drugie absolutnie nie powinniśmy się śpieszyć z podpisywaniem umowy z ubezpieczycielem. Jeśli poprosimy agenta ubezpieczeniowego o to czy możemy zabrać naszą umowę do domu a taki agent odmówi zasłaniając się tajemnicą firmy to powinniśmy po prostu jak najszybciej opuścić tą agencję ubezpieczeniową i udać się do innego ubezpieczyciela.

Musimy sobie zdawać sprawę, że tak na prawdę to my utrzymujemy ubezpieczyciela my płacimy mu pensje i powinniśmy współpracować na możliwie partnerskich warunkach. Nie dość, że ubezpieczyciel narzuca praktycznie od a do z warunki ubezpieczenia, to jeszcze nie pozwala nam dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Takie zachowanie jest na pewno karygodne.