Górnik to jeden z najmłodszych zespołów, które możemy obserwować obecnie w Ekstraklasie. To również jeden z niewielu klubów, które szansę na grę na tym poziomie ligowym miały jedynie w XXI wieku. Co można powiedzieć o Górniku? W zasadzie jedno – to najlepszy klub na Lubelszczyźnie. Nie znajdziecie tam bardziej utytułowanego zespołu. A to, że największym sukcesem Górnika, póki co, jest 7. miejsce w Ekstraklasie i to zdobyte w sezonie 2004/2005? Kto by się tym przejmował – ważne, że ambitnie dążą do tego, żeby na tym poziomie zadomowić się jak najdłużej.

Historia Górnika, czyli opowieść o pewnej sekcji

Górnik Łęczna powstał dopiero w 1979 roku, więc jest najmłodszym zespołem występującym obecnie w Ekstraklasie. Klub piłkarski w tamtym czasie był jednak jedynie jedną sekcją wielosekcyjnego klubu, który zresztą działa prężnie do dzisiaj. Klub szybko, ponieważ tylko po 10 latach, awansował do II ligi, chociaż szybko z niej spadł, żeby wrócić w 1996 roku. Sześć lat później Górnik po raz pierwszy zagrał w ówczesnej I lidze, którą dzisiaj nazywamy Ekstraklasą.

Historia pewnej afery korupcyjnej

W 2009 roku Górnik Łęczna został oskarżony o ustawienie, uwaga, aż 20 spotkań od sezonu 2007/08! Za taki czyn klub miał zostać zdegradowany aż o dwie klasy rozgrywkowe i na starcie rozpocząć sezon z dziesięcioma ujemnymi punktami. Do tego dochodziła wysoka kara pieniężna w wysokości 270 tys. złotych, na którą klub z Łęcznej po prostu nie było stać. Po odwołaniu Górnik musiał opuścić ligę, ponieważ kara degradacji została podtrzymana, jednak zmniejszona została liczba ujemnych punktów i kara finansowa. W tym wypadku piłkarze nie mogli stwierdzić, że „łączy nas piłka”, ale ciągnące się za nimi widmo wielkiej afery.

Stadion nie nasz

Górnik ma swój stadion w Łęcznej, jednak nie spełnia od wymogów licencyjnych Ekstraklasy. W 2016 roku władze PZPN były skłonne nie udzielić Górnikowi licencji na grę, jeżeli infrastruktura stadionu nie ulegnie poprawie lub klub nie znajdzie innego obiektu, na którym będzie rozgrywał swoje mecze. Sprawę udało załatwić się polubownie i od sezonu 2016/17 klub z Łęcznej swoje mecze ligowe „domowe” rozgrywa na Arenie Lublin, na której swoje spotkania rozgrywa na co dzień zespół Motoru.

Kadra Górnika, czyli sporo znajomych twarzy

W kadrze Górnika łatwo możemy znaleźć piłkarzy, którzy przez kilka lat w różnych klubach rozgrywali swoje mecze w Ekstraklasie. Chociaż w Łęcznej trenuje sporo piłkarzy, którzy nie są znani szerokiej publiczności, długoletni fani Ekstraklasy na pewno kojarzą byłego piłkarza Widzewa Łódź i Lechii Gdańsk Piotra Grzelczaka, napastnika Lecha Poznań – Vojo Ubiparipa, byłą gwiazdę Jagielloni – Nika Dzalamidze czy takich piłkarzy jak Kamil Poźniak (GKS Bełchatów), Łukasz Mierzejewski (Zagłębie Lubin, Cracovia), Łukasz Tymiński (Jagiellonia) i Maciej Szmatiuk (Piast Gliwice, GKS Bełchatów).

Najlepszym strzelcem Górnika Łęczna jest, jak do tej pory, Bartosz Śpiączka, który w obecnym sezonie zdobył dla swojego zespołu 8 goli. 6 bramek ma na koncie Grzegorz Bonin.

 

Więcej informacji na temat Górnika Łęczna w sersie ŁączyNasPasja