Masz problem z wypłaceniem gotówki? A może nie wiesz jak ją wpłacić? Możesz to zrobić bez konieczności odbywania wizyty w oddziale. Z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia zwane bankomatami i wpłatomatami. Są samoobsługowe, dostępne w większości 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, a także pozwalają zaoszczędzić cenny czas.

Jeszcze niemal ćwierć wieku temu były one nowością pochodzącą z zachodniego świata, dziś przeszły do codzienności. Stały się wielozadaniowymi urządzeniami, dzięki którym możemy wpłacić lub wypłacić gotówkę, wymienić walutę, zmienić PIN, sprawdzić stan naszego rachunku a nawet doładować telefon!

Jak zatem działają?

– Na początku należy włożyć kartę w odpowiednie miejsce, które często jest bardzo charakterystyczne ( na przykład podświetlane). Przeważnie znajdziemy je poniżej ekranu, z prawej jego strony.
– Następnie wpisujemy numer PIN oraz klikamy właściwy przycisk w celu potwierdzenia.
– Teraz musimy wybrać operację lub transakcję, którą chcemy przeprowadzić. Załóżmy, że chcemy wypłacić pewną sumę w gotówce, wybieramy więc to polecenie.
– Czas na ustalenie kwoty wypłaty. Na monitorze wyświetlą się nam się sugerowane kwoty, wybieramy tą, która najbardziej nam odpowiada i naciskamy odpowiedni guzik. W przypadku, gdybyśmy nie mogli znaleźć kwoty, którą chcemy wypłacić zawsze możemy wybrać opcję ”inne” i wpisać własną sumę.
– Jeśli pojawi nam się możliwość potwierdzenia transakcji, mająca na celu wydruk czegoś na wzór paragonu potwierdzającego dokonanie wypłaty, to wybieramy ją.
– Wyciągamy kartę i pobieramy gotówkę. Nie należy zwlekać zbyt długo z tą czynnością, ponieważ w przeciągu kilkudziesięciu sekund karta wróci do bankomatu. Jest to rodzaj zabezpieczenia na wypadek, gdyby ktoś o niej zapomniał. Podobnie dzieje się z gotówką, która pojawia się po wyciągnięciu karty.
– Pozostało nam już tylko odebrać wydrukowane potwierdzenie.

Jeśli chodzi o bankomaty z funkcją wpłatomatu, to umożliwiają one zarówno wypłatę jak i wpłatę. Korzystanie z wpłatomatu jest równie proste i szybkie jak w przypadku bankomatu.

– Wkładamy kartę i wybieramy na monitorze opcję wpłaty banknotów.
– Układamy banknoty w postaci pliku i umieszczamy w szczelinie. Uwaga, przed tą czynnością należy upewnić się, czy nasze banknoty nie są zniszczone, zgięte, złożone lub podarte.
– Teraz czeka nas kilka kliknięć dzięki, którym gotówka zostanie zaksięgowana na koncie.

Wartym urządzeniem do omówienia jest również opłatomat. Dzięki niemu możemy dokonać podstawowych opłat, zaoszczędzając masę czasu. Opłaty możemy uiszczać zarówno gotówką jak i kartą.

Bezpieczeństwo to podstawa, czyli jak uniknąć kłopotów?

– Gdy wprowadzamy PIN, starajmy się zasłaniać klawiaturę. Upewnijmy się, że nikt nas nie obserwuje.
– Należy unikać zapisywania naszego kodu PIN w widocznych miejscach, na przykład na karcie lub na kartce wystającej z portfela.
– Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usługi potwierdzeń SMS po każdej wykonanej operacji związanej z kontem bankowym. Dzięki temu mamy swego rodzaju kontrolę nad przeprowadzanymi transakcjami i naszymi finansami
– Nim włożymy kartę płatniczą, upewnijmy się, że klawiatura nie posiada dodatkowych nakładek, a w okolicach umożliwiających podgląd klawiatury podczas wprowadzania PIN-u nie ma żadnych ukrytych kamerek.

 

Unido Finanse Kredyty Wrocław
ul. Aleksandra Ostrowskiego 30
53-238 Wrocław
Tel. 531 666 584
Unido Wrocław