Poznaj wskazówki i być czystym oraz pachnącym w podróży!

Wbrew obiegowej opinii podróżnicy nie są grupą niechlujnych osób.
Nie zawsze. Podczas podróży myją się, piorą i dbają o swoją cielesność. Wystarczy mieć w bagażu dwie pary spodni, dwie pary krótkich spodenek, cztery koszulki z krótkim rękawem, dwie koszule rozpinane i sweter, aby podróżować bez problemu i zawsze mieć czyste ubrania. Jest to bardzo proste. Wystarczy stosować jedną z czterech metod:

  • Workową metodę Aloksak
  • Pranie w umywalce
  • Procedurę prania bazującą na monetach
  • Sztukę piorącej damy (metodę praczki)

Każda z nich ma pewne wady oraz zalety. Metoda Aloksak polega na stosowaniu specjalnych toreb Aloksak, trwałych oraz nieprzepuszczających wody. Torby wytrzymują wysokie ciśnienie, są lekki i łatwe do użytkowania. Dostępne są w różnych rozmiarach. W tych torbach można także przechowywać brudne, śmierdzące ubrania. Torbę wypełnia się gorącą wodą, potrząsa nią i po dziesięciu minutach można mieć czyste rzeczy. Jest to rodzaj tak zwanej pralki ręcznej. A taka ręczna pralka idealnie pierze ubranie podczas długich podróży. W domu o wiele lepiej stosować tradycyjną pralkę.
Drugi sposób prania odzieży podróżnika

W umywalce prać można łatwo i szybko, używając mydła. Gorąca woda, mydło i dwie ręce uczynią cuda. To najpopularniejszy sposób wśród podróżników na pranie ubrań.

Procedura prania z użyciem monety

Jest to popularna metoda stosowana szczególnie w większych miastach na całym świecie. Czasami nawet właściciele kwater prywatnych wstawiają automaty do prania uruchamiane po użyciu monety. Koszt takiego prania to 15-20 złotych w Polsce. W USA pranie kosztuje 3 do 6 dolarów USA. Jednak w Polsce pralnie na monety są znacznie rzadszym rozwiązaniem.

 

Sztuka prania Piorącej Damy

Niektóre piorące damy, czyli praczki, potrafią wyprać całą górę prania w czasie sześciu godzin. Jednakże zazwyczaj czeka się 24 godziny na odbiór czystego prania. Pranie ubrań w wielu krajach jest tak łatwe, jak oczyszczanie odzieży w domu. Najpierw pranie jest ważone, cena określana, później klient może wybrać pranie w pralce lub linię piorącą. Pranie w taki sposób kosztuje od 8 do 16 złotych.

 

W jaki sposób prać ubrania?

Podróżny sam wybiera sposób prania odzieży. Stara się, aby pranie było efektywne oraz bezproblemowe. Suszyć ubrania może na dachu pensjonatu lub hotelu. Jeśli pogoda jest brzydka, to można suszyć ubranie w domu, używając pewnego triku. A mianowicie: należy znaleźć suchy ręcznik, położyć go na łóżku, na nim umieścić wilgotne ubranie, zrolować i następnie poczekać, aż ubranie szybciej wyschło.
Czasami ubranie można nosić przez kilka dni, otoczenie nie zauważy. Jednak codziennie należy prać bieliznę, bo noszenie brudnej bielizny jest całkowitym faux pas, czyli co najmniej nietaktem. Ciekawostką jest to, że w przestrzeni kosmicznej woda nie zachowuje się tak samo, jak na kuli ziemskiej. Dlatego astronauci nie piorą ubrań w ogóle i noszą je tak długo, aż się rozpadną. Jednak taka metoda nie może być stosowana na Ziemi. Koniecznie trzeba prać ubrania i starać się zachować czystość – nawet podczas bardzo długich podróży.

 

Kliknij po więcej porad dla turystów.