Zdecydowana większość naszych rodaków, którzy wyjeżdżają do innych krajów robi to, aby poszukać tam pracy. I jak pokazują statystyki, nasi rodacy w zdecydowanej większości tę pracę znajdują. Jak to więc jest, że w wielu krajach do których nasi rodacy jadą jest bezrobocie, a oni tam pracę znajdują. Najlepiej można chyba tu odpowiedzieć: dla chcącego nic trudnego. I wcale nie jest powiedziane, że Polacy pracują tylko w tych zakładach pracy, w których nikt nie chce pracować i za takie pieniądze, za które nie chcą pracować miejscowi. Naszych rodaków można spotkać wszędzie od popularnego zmywaka, do pracy na wysokich stanowiskach w bankach.

Polacy znajdują pracę w innych krajach zazwyczaj na dwa różne sposoby. Pierwszy, to pomoc znajomych. Jeżeli ktoś w danym kraju jest już dłużej i bardziej zna jego realia, często pomaga znajomym w szukaniu pracy. Wie on po prostu który zakład poszukuje nowych pracowników i w związku z tym może nowo przybyłych pokierować. Kolejnym sposobem szukania zatrudnienia, jest praca przez agencję pracy tymczasowej. To właśnie takie agencje oferują pracę na początku tymczasową, która jednak po jakimś czasie może się przekształcić w pracę zawartą na umowę. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie dla obu stron. Po pierwsze pracownik ma szansę poznać pracę, jej wady i zalety, a przyszły pracodawca ma szansę poznać ewentualnego nowego pracownika. Jeżeli obydwie strony będą mogły się dogadać, to podpisanie umowy może zostać sfinalizowane.

Pracodawcy w innych krajach bardzo chętnie zatrudniają naszych rodaków. Albowiem jak sami twierdzą, charakteryzuje ich wysoka kultura pracy, zaangażowanie i fachowość. Zazwyczaj wykonują oni swoją pracę dokładnie i zgodnie z wytycznymi. Nie sprzeciwiają się, gdy należy zostać w pracy nieco dłużej, nie opuszczają pracy z powodów choroby itp. Potrafią sobie radzić w różnych sytuacjach, co dla wielu rodzimych pracowników jest wręcz niemożliwe. I właśnie dlatego nasi rodacy z optymizmem patrzą w przyszłość jeśli chodzi o pracę i nie boją się, że mogą ją stracić.