Jeżeli prześledzimy sposoby komunikowania się ludzi ze sobą, to widzimy, że sposoby te zmieniły się niezmiernie. Na początku były to tylko przekazy ustne lub pisemne, więc aby przenieść wiadomość z punktu A do B, ktoś musiał się z jednego punktu do drugiego dostać. Później, zaczęto wysyłać listy dzięki powstaniu Urzędów Pocztowych. Gdy wynaleziono telefon, wszyscy myśleli że to już szczyt techniki i nic nowego nie da się już wymyślić. Ale ostatnio, mamy do czynienia z telefonami komórkowymi, które pozwalają na rozmowy praktycznie z każdego miejsca na ziemi.

Ale nowe technologie stale ułatwiają nam życie. I właśnie dlatego najwięcej sposobów komunikowania się znajdziemy w sieci internetowej. To właśnie Internet pozwala nam na przesyłanie informacji w formie pisanej, w postaci dźwięku czy też obrazu. Pierwszym przykładem są tu wiadomości mailowe. Jeżeli dwie osoby, które chcą się ze sobą skontaktować i mają założone skrzynki mailowe, to mogą między sobą wymieniać wiadomości, wysyłać sobie filmy czy też zdjęcia. Co ważne, na przesłanie wiadomości praktycznie nie trzeba nic czekać. Wystarczy kliknąć i już na drugiej poczcie pojawia się wiadomość. Innym niezmiernie popularnym sposobem rozmawiania w sieci, są komunikatory tekstowe czy głosowe.

W przypadku tych pierwszych, dwóch lub większa ilość uczestników rozmowy przesyła sobie wiadomości tekstowe które w czasie rzeczywistym są wyświetlane na ekranach komputerów czy urządzeń przenośnych. W przypadku komunikatorów głosowych, rozmówcy mogą się porozumiewać tak jak w rozmowach telefonicznych. Co ważne, oprócz dźwięku, przekazywany jest też obraz, więc rozmówcy mogą się też widzieć.

Jak więc widać, sieć internetowa niezmiernie ułatwia komunikację między ludźmi. Prawie wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, a co równie ważne, zazwyczaj nie musimy za takie usługi nic płacić, przynajmniej w wersjach podstawowych. I właśnie dlatego są one tak popularne i zyskują sobie coraz większe grono zwolenników. A znając życie, w sieci pojawi się wkrótce coś nowego, co jeszcze bardziej zbliży do siebie ludzi.