Osłabienie i zniszczenie włosów prowadzące do nadmiernego ich wypadania może mieć wiele przyczyn – i dotyka coraz większej liczby osób. Niemal każdy z nas na jakimś etapie życia boryka się z przerzedzeniem fryzury. Wszechobecny stres, używki, stosowanie niektórych leków, źle zbilansowana dieta czy licznie diagnozowane zaburzenia hormonalne to najważniejsze przyczyny łysienia. Leczenie nadmiernej utraty włosów nie zawsze jest możliwe – niekiedy utrata włosów ma bowiem charakter trwały. Tak dzieje się chociażby w przypadku łysienia pospolitego dotykającego mężczyzn czy łysienia w przebiegu zakażeń o rozmaitej etiologii. Większość przypadków utraty włosów można jednak leczyć – a rodzaj terapii ściśle zależy od przyczyn łysienia.

Leczenie łysienia poporodowego

Poporodowa utrata włosów dotyka zdecydowanej większości kobiet po porodzie. Po okresie ciąży, któremu towarzyszy zdecydowana poprawa wyglądu włosów, następuje ich osłabienie po porodzie. Nadmierne wypadanie włosów po porodzie rozpoczyna się średnio po dwóch miesiącach od porodu i trwa do około roku. Przyczyny łysienia poporodowego są złożone i obejmują zaburzenia hormonalne, stres oraz niedobory pokarmowe.

Łysienie poporodowe powinno ustąpić samoistnie po unormalizowaniu się poziomu żeńskich hormonów płciowych, jednak w okresie tych kilku – kilkunastu miesięcy można zadbać o wzmocnienie włosów. Mowa o uniwersalnych rozwiązaniach, które sprawdzą się jako uzupełnienie leczenia każdego rodzaju łysienia – bez względu na przyczynę. Warto zatem zadbać o zbilansowaną dietę uzupełnioną suplementacją, masaże skóry głowy, właściwą pielęgnację włosów kosmetykami drogeryjnymi oraz naturalnymi recepturami domowej roboty.

Terapia łysienia androgenowego

Najczęstszą przyczyną łysienia u osób obojga płci jest łysienie androgenowe. U kobiet jego główną przyczyną jest zbyt niski poziom estrogenów, zaś u mężczyzn – nadmiar androgenów. Łysienie tego typu spowodowane jest miniaturyzacją mieszków włosowych i osłabieniem włosów, prowadzącym do ich nadmiernego wypadania.

Leczenie łysienia androgenowego polega na przywróceniu równowagi hormonalnej, a także pobudzenia krążenia krwi w skórze głowy, co sprzyja lepszemu dotlenieniu i odżywieniu mieszków włosowych. U kobiet stosowana jest w tym celu doustna antykoncepcja hormonalna, u mężczyzn – spironolakton. Ponadto na skórę głowy aplikowany jest minoksydyl.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to dolegliwość dotykająca głównie młodych osób, która manifestuje się ogniskowym łysieniem. Utrata włosów ma podłoże zapalne, a łysienie najczęściej ustępuje po kilku miesiącach. Terapia łysienia plackowatego polega na stosowaniu leków immunosupresyjnych, łagodzących stan zapalny, a także miejscowych leków wspomagających odrastanie włosów. Pomocna jest także krioterapia czy fotochemioterapia.

Co możesz zrobić na własną rękę?

Każdy przypadek utraty włosów powinien być zdiagnozowany przez specjalistę – trychologa. Nie należy bagatelizować tego problemu i starać się samemu wzmacniać włosy przy pomocy szamponu czy odżywki. Zawsze warto jednak sięgnąć po suplementy trychologiczne – dostarczenie najważniejszych dla zdrowia włosów witamin i minerałów, a także ekstraktów roślinnych zawsze wzmocni włosy i przyspieszy ich porost. Pomocne okazać mogą się także masaże skóry głowy, wcierki do włosów na bazie czarnej rzepy, cebuli, kozieradki czy pokrzywy.

W celu natychmiastowego zagęszczenia fryzury można natomiast sięgnąć po nanowłókna do włosów drHair. Jest to idealne rozwiązanie dedykowane włosom przerzedzonym, które umożliwia optyczne zagęszczenie fryzury – wystarczy jedynie zaaplikować włókna keratynowe na włosy. Preparat drHair jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, dając wielogodzinny, estetyczny efekt zagęszczenia fryzury. Rozwiązanie to jest bezpieczne dla włosów, nie spowoduje zatem ich dalszego osłabienia oraz nie wpłynie negatywnie na przebieg leczenia.