Budowanie w standardzie domu pasywnego zmniejsza zapotrzebowanie na energię operacyjną naszych budynków do zoptymalizowanego stopnia za pomocą środków pasywnych i elementów, takich jak izolacja, szczelność, odzysk ciepła, zyski ciepła słonecznego, zacienienia i przypadkowe wewnętrzne zyski ciepła. Dom pasywny niezawodnie powoduje około 90% redukcji ogrzewania i chłodzenia i aż do 75% zmniejsza ogólne zapotrzebowanie na energię pierwotną w stosunku do naszego istniejących budynków. Dom pasywny może być dowolnym typem budynku, takim, jak
budynek mieszkalny, szkoła, biuro, sklep czy fabryka. Dom pasywny zapewnia komfortowe i zdrowe środowisko wewnątrz domu. Jest czysty, ekologiczny oraz ma wiele zalet dla każdego mieszkańca.

 

Istnieje aż 11 powodów, aby wybrać dom energooszczędny:

 

 1. To zasadniczo odnosi się do imperatywu kryzysu klimatycznego. Aby złagodzić najgorsze skutki zmiany klimatu mamy obowiązek spełnić wymagania globalnego rozwoju. W domu pasywnym możemy zmniejszać zapotrzebowanie na energię i utrzymanie usług w krajach rozwiniętych, a także zbudować nowoczesne usługi o niskim zużyciu energii w krajach rozwijających się. Liderem jest tutaj Region Stołeczny Brukseli w Belgii, gdzie wszystkie budynki, nowe i modernizacyjne, publiczne i prywatne, mieszkalne, komercyjne i instytucjonalne stosują standardy pasywnych budynków – taka zasada obowiązuje od 2015 roku.
 2. Jest to światowy standard wydajności energetycznej budynku. Podczas gdy średnia energia jest jednolita dla wszystkich, osiągnięcia tego są bardzo różne i koniecznie uwzględniać muszą lokalny klimat i specyficzną optymalizację budynku wynikającą z tradycji. Budynek może być z drewna, betonu, mieć ogrzewanie lub nie.
 3. Instytut Budownictwa Pasywnego (PHI) [6] prowadzi do aktywnej wymiany informacji i doświadczeń przez naukowców, inżynierów, projektantów, budowniczych i użytkowników pasywnych budynków w poszczególnych regionach Ziemi i strefach klimatycznych.
 4. Dom pasywny wykorzystuje jasną metodologię, która koncentruje się na optymalizacji pasywnych elementów budowlanych z zatwierdzoną na całym świecie modelu energetycznego o nazwie Pakiet Planowania Domu Pasywnego (PHPP). Model energii PHPP jest kluczowym narzędziem do integracji wszystkich komponentów i systemów budowlanych, i służy jako podstawa do weryfikacji standardu domu pasywnego. Aby dodatkowo zapewnić sukces, metodologia może także obejmować zastosowanie naukowo sprawdzonych i certyfikowanych komponentów [8], projekt i budowę przeprowadzoną przez certyfikowanych architektów, inżynierów i osoby sprzedające takie budynku, jest ponadto zatwierdzona przez jednego z obecnie 26 akredytowanych podmiotów na świecie.
 5. Zazwyczaj pierwsze projekty Domów Pasywnych przygotowane przez architektów, budowniczych i konsultantów mogą mieć wyższy koszt ze względu na krzywej uczenia się i brak optymalizacji, ale koszt może stopniowo zmniejszy się do 5%. Ze względu na zmniejszone zużycie energii przekłada się na znacznie niższe rachunki za energię premia koszt powinien mieć prosty zwrot z lat 10. Niższe rachunki za energię sprawiają, że dom pasywny jest tańszy w długoterminowej perspektywie.
 6. Dom pasywny tworzy najbardziej komfortowe i zdrowe środowisko wewnętrzne. Z uwagi na szczelność, ciągłą izolację, wysoką jakości okien, pasywne Domy są to często najbardziej komfortowe, ciche i ekologiczne budynku. Powietrze w pasywnym budynku jest wolne od typowych zanieczyszczeń. Mieszkańcy domu pasywnego mogą otwierać i zamykać okna, gdy tylko chcą.
 7. Przemysł rozwinął standard domu pasywnego, najpierw w Europie Środkowej, a teraz na całym świecie. Zazwyczaj małe i średnie firmy stworzyły konkretne produkt i usługi, aby zaspokoić swoje rosnące potrzeby. Na całym świecie coraz więcej firm dostrzega potencjał tego sektora i produkuje dla lokalnych, regionalnych i globalnych rynków.
 8. W bardzo niskich temperaturach dom pasywny może osiągnąć wewnętrzną równowagę oraz bezpieczną temperaturę około 55 stopni Celsjusza w nieskończoność. W najgorętszych pogodach, jeśli chłodzenie pasywne jest dostępne, możliwe jest również, aby utrzymać bezpieczeństwo temperatur wewnętrznych przez dłuższy czas bez dodatkowych działań.
 9. Poprawia stan budynków energooszczędnych. Instytut Domu Pasywnego wspólnie z Unią Europejską intensyfikuje działania tego programu.
 10. Pasywny dom umożliwia tworzenie bardziej elastycznej sieci energetycznej. Przez znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na moc szczytową i włączanie lokalnych odnawialnych źródeł energii, systemowe zarządzanie bardziej wydajny system dystrybucji zasilania są możliwe.
 11. Pasywny dom powoduje oszczędności energii dla przyszłych pokoleń. W przeciwieństwie do produkcji energii odnawialnej lub maszyn oszczędzania energii, która wymaga aktywnego konserwacji i wymiany, dom pasywny przykłada wagę do takich spraw, jak izolacja, szczelność
  i zewnętrznego zacienienie, oszczędności energii, niskie koszty wymiany izolacji. W związku z tym, każda stracona szansa, aby zoptymalizować wydajność z inwestycją w działaniach pasywnych, powoduje utrwalanie tradycyjnych reguł, które nie tworzyły oszczędnych domów.

 

Współczesne polskie domy energooszczędne są jest przykładem zrównoważonego budownictwa wysokiej wydajności. Wybierz dom pasywny.