Wraz z rodzicami, którzy zdecydowali się na przeprowadzkę do innego kraju, przyjeżdżają dzieci, które jak wiadomo muszą chodzić do szkoły. Jest to bowiem obowiązek każdego, bez względu na kraj, z którego dzieci pochodzą. Jak więc nasi najmłodsi rodacy dają sobie radę w obcych dla siebie warunkach? Okazuje się, ze bardzo dobrze. Chociaż na początku czasami bywa różnie, zwykle przez brak dobrej znajomości miejscowego języka, to jednak po jakimś czasie język dzieciaki przyswajają błyskawicznie, a nauka idzie im doskonale. Niejednokrotnie dzieci z Polski są najlepszymi uczniami w swoich szkołach i to nawet z takich przedmiotów jak historia czy język kraju, w którym przebywają.

Z czego wynikają takie dobre wyniki? Po prostu polskie dzieci są przyzwyczajone, że w szkole należy się uczyć i pracować. Dlatego też nie ma dla nich problemu, jeżeli muszą one wykonywać prace domowe, czy zostać dłużej w szkole. Mają to wyniesione z czasów, gdy uczyły się w polskich szkołach i teraz po prostu przenoszą to na nowy grunt. A nawet jeśli nie chodziły do szkoły w naszym kraju, to taką pracę wpajają im ich rodzice, którzy polską edukację przeżyli na własnej skórze. I właśnie pracowitością i zaangażowaniem wyróżniają się nasze pociechy spośród innych uczniów. Przez co są one lubiane przez nauczycieli, gdyż ci wiedzą, że ich praca nie idzie na marne. W związku z tym często dają polskim dzieciom nieco więcej zadań, aby mogły one później osiągać lepsze oceny na różnego rodzaju egzaminach.

Jak więc widać, nasze dzieci na emigracji nie mają problemów ze szkołą i nauką. Szybko uczą się one nowego języka, szybko zdobywają nowych przyjaciół. Dzięki temu ich aklimatyzacja przebiega szybko i bezproblemowo. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że polskie dziecko nie radzi sobie w nowej szkole, ale jest to rzadkość i zwykle spowodowane jest to różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Zdecydowana większość nie ma kłopotów w szkole, zdobywa bardzo dobre oceny, a na różnego rodzaju egzaminach, polskie dzieci zwykle wypadają dużo lepiej, niż przedstawiciele innych narodowości.