Na budowlanym rynku jest bardzo duża liczba katalogów gotowych projektów domów. Doświadczeni zleceniodawcy jednak wolą podać architektom swoje koncepcje. Z jakiego powodu? Praktycznie każda budowa domu jest dużą inwestycją, nawet jeżeli wielkość budynku nie będzie przekraczać stu kwadratowych metrów.

Zwykle się buduje raz na wiele lat i powinien to być najczęściej dom o jakim marzyliśmy. Często kupowane plany są niezgodne z naszymi oczekiwaniami. Również wiele osób, szczególnie ludzie zajmujący się budowlanką, jest zdania, że realizacja budynku z gotowych projektów drożej kosztuje. Rzecz jasna nie będzie tu chodzić o usługi budowlane, ale o materiały wykorzystane w tym projekcie. Sporo budowlanych twierdzi, że projekt indywidualny zrobiony przez biuro architektoniczne, przy współpracy z inwestorem wcale nie wyjdzie drożej, niż kupowany z katalogu. W pierwszym przypadku sami możemy poustalać jak i gdzie będą rozmieszczone pomieszczenia domowe.

Projekty z katalogu często nie mają pomieszczeń takich jak suszarnia, spiżarnia czy pralnia. W projekcie indywidualnym można pozwolić sobie na dowolne koncepcje, które projektant dopasuje do możliwości technicznych zgodnych z obowiązującymi przepisami budowlanymi.