Kto powiedział, że działalność gospodarczą należy prowadzić cały rok? Nie ma pod tym względem żadnych przepisów prawnych, nie ma żadnych wymogów. Może więc warto zastanowić się nad biznesem sezonowym, który będzie nam przynosił wysokie dochody, przez określony czas w roku? Jest wiele sposobów na to, by nawet przez kilka miesięcy w roku prowadzić intensywną działalność gospodarczą, a przez parę kolejnych miesięcy odpoczywać.

Doskonałym przykładem na taki sezonowy biznes, może być punkt sprzedaży lodów. Jak doskonale wiemy, produkt ten sprzedaje się w czasie gdy jest ciepło. Natomiast w okresach zimowych, jego sprzedaż gwałtownie spada. Więc jeżeli chcemy otwierać działalność gospodarczą i sprzedawać ten produkt, to najlepiej gdy zaczniemy ją początkiem maja i będziemy mieli ją otwartą do końca września. Na ten czas musimy przygotować się na długie dni pracy, gdyż nasi klienci, zwłaszcza w upalne dni, będą nas odwiedzać od rana do wieczora. Ale to właśnie wtedy mamy szansę zarobić dużo pieniędzy, które pozwolą nam na dostanie życie przez cały rok. Natomiast znakomitym biznesem na okres zimowy, może okazać się wypożyczalnia sprzętu zimowego. Jeżeli będzie ona usytuowana przy górskim stoku, możemy być pewni, że w zimie klientów nam nie zabraknie. Wadą jest tu konieczność zainwestowania środków pieniężnych w sprzęt, który będziemy wypożyczać, ale robimy to tylko raz, a później może on już służyć nam przez wiele lat.

Podobnych przykładów może być o wiele więcej. Wszystko zależy od miejsca w którym działalność chcemy otworzyć, a przede wszystkim od wyobraźni biznesmena. Takie sezonowe biznesy są najlepsze w miejscach, w którym znajduje się jakaś atrakcja turystyczna lub wręcz w jakimś turystycznym kurorcie. Zawsze znajdzie się coś, co można turystom zaoferować i na tym zarobić. Wystarczy tylko to „coś” znaleźć. Jeżeli dobrze trafimy i nasza oferta się innym spodoba, to szybko uzyskamy niezależność finansową, nawet jeżeli nasz biznes będzie funkcjonował tylko przez kilka miesięcy w roku.