Gdy moi znajomi dowiedzieli się, że następne wakacje zamierzam spędzić w Chorwacji, to od razu pogratulowali mi wyboru destylacji i zaczęli dzielić się wrażeniami i doświadczeniami. Jednym z miast, które większość z nich uważała za godne uwagi jest Split. Po krótkim zaczerpnięciu informacji o podstawowych faktach dotyczących tego miasta, zdecydowałam, że na pewno odwiedzę je podczas mojej wycieczki do Chorwacji.

Piątego dnia podróży, po pierwszych dniach wypoczynku na słonecznych plażach Chorwacji, przyjechałam do Splitu. Jest to miasto położone w południowej części Chorwacji, na półwyspie nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Split zamieszkuje niecałe 180 tys. ludzi. Chorwackie miasto słynie z niesamowicie romantycznej atmosfery i imponującej architektury. Z pewnością, zarówno malownicze uliczki jak i zabytkowe budynki zrobiły na mnie wrażenie. Na szczególną uwagę zasługuje moim zdaniem pałac cesarza Diolekcjana, który znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa kulturowego UNESCO. W mieście urzekły mnie także liczne i urocze kawiarnie. Popołudnie w Splicie spędziłam na pobliskiej plaży, z których słynie miasto. Następny dzień postanowiłam spędzić podziwiając Split z morskiej perspektywy. Zdecydowałam się na czarter jachtu i mogę polecić to każdemu. Jest to świetna forma wypoczynku, która pozwoliła mi nie tylko zrelaksować się i opalać w przyjemnym otoczeniu po poprzednim, wyczerpującym dniu. Rejs jachtem był świetną okazją by podziwiać piękny Split z wody udać się w dalszą wycieczkę.

 

Artykuł w jęz. angielskim:

Holidays are the great part of entertainment in everyone’s life. It is the best time to get rid of regular and work stresses and to have a wonderful moment with family. So, we planned our vacation to a great destination Croatia as due to its plenty of attractions. We took a good look at different attractions of Croatia and chose the best places. We decided to visit Split first as it fills with more numbers of exciting places. It was really an amazing time to stay away from home. Marjan Hill conceals numerous important churches. We planned to visit this place on day time to stare on those hiding churches.

Froggyland is a wonderful museum to have a great time with family. Our kids love to visit this place as it is filled with unusual things. Frog is doing different kinds of day to day activities. We never saw like this exciting thing in any other place. Using yacht, we attained this remarkable location without any hassles. It was really amusing to see those frog species. Our kids were excited to observe the activities of frogs. It is an exclusive museum and it is worth to visit it. They did not ask entrance fee for our kids and for adults it was really affordable.

 

Strona / Website: Split – charter centre of Croatia