Wielu ludzi znajdując nowy samochód planuje sprzedać stary. Najpopularniejszą metodą na to może być umieszczenie ogłoszenia w kilku serwisach motoryzacyjnych i samodzielnie szukanie nowego właściciela. Jednak przeważnie będzie to związane z wielokrotnym pokazywaniem pojazdu, jazdami próbnymi, a niekiedy weryfikacją technicznego stanu u mechaników.

Nie wszyscy mają tak dużo możliwości i czasu, żeby zajmować się tym, z tego też powodu od jakiegoś czasu sporą popularnością cieszą się najróżniejsze komisy, w jakich możemy pozostawić stary samochód. Wówczas całością spraw związanych z odsprzedaniem auta zajmować się będą osoby pracując w serwisie. Oni będą szukać potencjalnych kupców, prezentują auto i zajmują się wszystkimi formalnościami. Gdy jest taka potrzeba załatwiają również polisę OC, a niekiedy i samochodowy kredyt w bankach, z jakimi mają podpisane umowy. Komisy samochodowe za sprzedaż samochodu biorą pewną kwotę od transakcji, z tego też powodu właściciel dostanie mniej, niż przy samodzielnym sprzedawaniu.

Lecz niekiedy pojazd w taki sposób sprzedaje się długo okres czasu, tak więc jeśli ktoś będzie potrzebował pilnie gotówki, to samochód może odprzedać w jakieś firmie, która się zajmuje skupowaniem samochodów. Szybko taką znajdziemy podając w wyszukiwarce słowa skup aut lub skup samochodów, po wykonaniu telefonu w parę dni załatwimy wszystko.