Zmiana swojego samochodu na nowy przeważnie będzie się wiązać z odsprzedaniem dotychczasowego. Ale pozostawienie auta do własnoręcznej sprzedaży najczęściej wymagać będzie dużo czasu. Dobrym sposobem na pozbycie się starego pojazdu to publikacja ogłoszenia w kilkunastu największych portalach motoryzacyjnych.

Jeżeli nasz samochód będzie w dobrym stanie i podamy dobrą cenę, to raczej nie będzie kłopotu ze znalezieniem potencjalnych kupców. Jeżeli jednak kupca będziemy szukać dłużej, to nastawić się musimy na to, że bez przerwy będziemy musieli pokazywać auto, przejechać się z klientem, a niekiedy nawet zajrzeć na diagnostyczną stację. Tak więc jeśli jakiś właściciel nie będzie miał na takie rzeczy możliwości i czasu, to ma możliwość oddania auta do jednego z komisów. W takim przypadku wszelakimi formalnościami zajmować się będą właściciele , oni poszukują kupca i zajmują się jazdami próbnymi. Ale taki model odsprzedania auta wiązać się będzie z tym, że zarobimy mniejszą kwotę. Każdy komis za znalezienie kupca bierze określony procent od sprzedaży, i zarobimy o tyle mniej, lecz w zamian nie nie będzie takiego problemu, że brakuje nam czasu na pokazanie auta. Działa także wiele firm, oferujących skupowanie aut za gotówkę, bardzo sprawnie możemy takie znaleźć podając w oknie wyszukiwarki słowa skup aut lub skup samochodów.

W takiej sytuacji przeważnie ktoś z komisu podjeżdża do sprzedającego, wycenia i sprawdza samochód, a na koniec wypełnia formalności i płaci umówioną kwotę.