Kiedy weselne przygotowania są w pełni, to w pewnej chwili zająć się trzeba pospraszaniem weselników. Sporo par może mieć z tym trochę kłopotów, w szczególności gdy posiadają liczniejszą rodzinę. Im na ślubie będzie więcej ludzi, tym koszty będą większe, z tego też powodu młodzi często będą musieli wypracować kompromis co do ilości zapraszanych gości.

Jednak czasami mogą się pojawić z tym problemy, bo jeżeli nie zaprosi się jednej cioci, to może się gniewać, jak reszta rodziny jest zapraszana. Na koniec, kiedy narzeczeni będą mieć ustalony skład gości na weselu, to muszą się zabrać powinni się zabrać za wręczanie zaproszeń. Zwyczajem u nas przyjętym jest osobiste wręczanie zaproszeń, co czasem może się wiązać z wędrówkami po wielu miastach. Sporo par młodych znajduje zaproszenia gotowe, podając tylko w nich miejsce ślubu i nazwisko gości. Lecz sporo par woli samodzielnie zrobić coś oryginalnego i ciekawego. Inspiracji można szukać w internecie, podając słowa zaproszenia ślubne lub zaproszenia ślubne znaleźć można sporo stron z zaproszeniami na wesele.

Można wykazać trochę pomysłowości, gdyż zaproszenie takie z pewnością długo będzie pamiętane przez osoby, które je otrzymają.