Jak odlewa się metale?

Metale odlewa się stosując różnorodne formy. Odlewanie podzielone jest na kilka faz:

  • zalewnie formy odlewniczej ciekłym metalem;
  • krzepnięcie materiału;
  • wyjęcie odlewu z formy;
  • ukończenie procesu odlewania.

Jak przeprowadza się odlewanie?

Odlewanie metali może być ciągłe lub grawitacyjne. W tym drugim przypadku używana jest siła ciążenia. Może być też odlewanie odśrodkowe, ciśnieniowe, metodą wytapianych modeli. Odlewając metal można także zalewać nim elementy elektroniczne i elektrotechniczne. Można też metalem oblać inny element, np. zanurzyć w nim rdzeń, na nim zastygnie tworzywo i powstanie nowa część stosowana jako element urządzeń. Więcej o odlewaniu metali tutaj.
Poza tym znane są również odlewanie piaskowe, skorupowe, ciśnieniowe, kokilowe, odśrodkowe i ciągłe. Prace odlewnicze prowadzą instytuty uczelni technicznych. Warto wiedzieć, że odlewanie ciśnieniowe ma bardzo długą historię – po raz pierwszy zastosowano je w 1849 roku. Odlewanie precyzyjne jest bardzo dokładne i często stosowane. Kokile używane w odlewaniu są to formy w kształcie okrągłym lub owalnym. W jednej kokili najczęściej przygotowuje się kilkanaście tysięcy odlewów. Po takim przerobie kokile należy wyrzucić, ponieważ nie nadają się już do użytku. Odlewy należy wytrawić w kwasie siarkowym albo solnym. Oznacza to konieczność usuwania piasku z odlewu, a trawienie właśnie taki ma cel. Po wytrawieniu odlewy zyskują gładkość oraz wysoką jakość wykończenia i rynkową, czyli cenową. Koniecznym działaniem jest szlifowanie odlewów, które nadaje im gładkość oraz jakość. Nieraz odlewy muszą mieć określony kolor, wówczas stosuje się malowanie metodą natryskową, bez użycia pędzla. Emaliowanie przeprowadzane jest jedną z dwóch metod: na mokro lub na sucho.

Praca w odlewniach metali

Praca w odlewniach wymaga ostrożności, jest nadzorowana i poddawana kontroli. Zasady bhp przestrzegane są bardzo starannie, a każde odstępstwo od normy prowadzić może do wypadku grożącego kalectwem lub nawet śmiercią pracownika, który może zostać zmiażdżony lub poparzony. Każda z takich sytuacji sprawia, że pracownik trafia do szpitala, w którym spędza dłuższy czas, lecząc rany, oparzenia i cierpiąc. Skórzane nakolanniki, pancerze oraz obuwie są obowiązkowym strojem podczas pracy w odlewni. Niezbędne są także okulary chroniące oczy przed odpryskami i oparzeniami. Niezbędne są rękawice, zabezpieczające dłonie przed poparzeniami lub skaleczeniami. Pracodawca dba o dobre oświetlenie, wentylację i klimatyzację w miejscu odlewania elementów. W odlewniach zazwyczaj jest bardzo gorąco, dlatego nawiew ma ogromne znaczenie dla komfortu pracy. Pracownicy muszą być ubrani szczelnie, ubranie powinno dokładnie zakrywać ciało. Mimo wysokiej temperatury w odlewniach jest to konieczny wymóg w każdej odlewni. Nawiew daje ulgę, sprawia, że odlewnicy wytrzymują przez wiele godzin odlewając różnorodne elementy maszyn czy urządzeń. Praca w odlewniach jest dobrze opłacana, ale bardzo ciężka i należy do prac fizycznych, których nie każdy człowiek chce się podjąć.