Wiedeń, będący stolicą Austrii jak również swoistym centrum przemysłowym, ekonomicznym, akademickim, a przede wszystkim kulturalnym kraju, przeciętnemu turyście kojarzy się głównie ze znakomitymi kompozytorami jak Wolfgang Amadeusz Mozart czy też Ludwik van Bethoven. Chociaż żaden z nich nie urodził się w Wiedniu, obaj byli z nim mocno związani, stąd nic dziwnego, że w powszechnej świadomości kojarzą się jednoznacznie z tym austriackim miastem. Pod względem wysokiej kultury Wiedeń stanowi ścisłą czołówkę europejską. Znajdziemy tu liczne muzea, teatry, filharmonie, galerie sztuki czy nawet gmach opery. Ciekawostką jest, iż w stolicy Austrii swoje siedzimy ma wiele organizacji międzynarodowych, jak choćby Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) czy Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), ponadto funkcjonują tu także instytucje Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Wszystko to pokazuje jak silną pozycję ma Wiedeń zarówno na scenie kulturalnej, jak i politycznej. Wyjątkowość tego miasta potwierdzają również badania odnośnie jakości życia mieszkańców, bowiem według nich Wiedeń może się w chwili obecnej pochwalić zaszczytnym miejscem światowego lidera. Mówiąc wprost, stolica Austrii jest na ten moment miastem o najlepszej jakości życia na świcie. Metropolia ma również wiele do zaoferowania pod względem atrakcji turystycznych, zwłaszcza osobom ceniącym kulturę wysoką, bowiem wiedeńska jest bez wątpienia na najwyższym poziomie. Tutejsza architektura również budzi uznanie. Ciekawostką jest fakt, iż w Wiedniu obecne są budowle wykonane we wszystkich najważniejszych stylach architektonicznych.

Styl romański znajdziemy tu przede wszystkim w Kościele św. Ruprechta – skądinąd najstarszym w całym Wiedniu. Z kolei styl gotycki dostrzec możemy na przykładzie Katedry św. Szczepana będącej jednocześnie jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w całej Austrii. Barokowy styl reprezentuje natomiast Kościół św. Karola Boromeusza, natomiast styl klasycystyczny dostrzegamy na przykładzie austriackiego parlamentu. Zabytków godnych uwagi znajdziemy w Wiedniu o wiele więcej. Warto wymienić jeszcze Kościół Wotywny ufundowany przez cesarza Maksymiliana, jak również Wiedeński Prater – będący co ciekawe jednym z największych publicznych parków na świecie (zajmuje blisko 1700 hektarów). Niejako odrębną kategorię bogactwa architektonicznego Wiednia stanową z kolei pałace. Tutaj wartymi zwiedzenia są zwłaszcza Pałac Augarten, Schonnbrunn, oraz Belweder. Melomanów zainteresuje z pewnością również budynek filharmonii, w której grają Filharmonicy Wiedeńscy – najważniejsza orkiestra w Austrii, a zarazem jedna z pięciu najlepszych na świecie.

Jak zatem widać, Wiedeń pod względem turystycznym ma naprawdę bardzo wiele do zaoferowania. Wprawdzie jest to stolica nastawiona na kulturę wysoką, nie zaś na rozrywkę dla przeciętnego zjadacza chleba, jednak mimo to warto powyższą metropolię odwiedzić osobiście, tak dla bogactwa kulturalnego, jak i wspaniałej architektury. Z uwagi na niewielki dystans dzielący Austrię od Polski ceny wycieczek do Wiednia są bardzo niskie, przeznaczone na każdą kieszeń. Połączenia komunikacyjne między oboma krajami również są na wysokim poziomie, nawet podróż autokarem zajmuje nie więcej niż kilka godzin. Wszystko to sprawia, że wycieczka do Wiednia staje się bardzo atrakcyjną ewentualnością, w sam raz na weekend, czy krótki kilkudniowy urlop.