Każdy z nas robi zakupy i trzeba powiedzieć, że to coś zupełnie normalnego. Jednak pojawiają się takie sytuacje, w których zakupy wymykają się spod kontroli i pojawia się uzależnienie naszych czasów a mianowicie zakupoholizm, który jak się okazuje staje się rzeczywiście poważnym problemem, z którym zmaga się przede wszystkim wiele kobiet. Pewnie jeśli cofnęli byśmy się trochę w czasie to nie wiedzielibyśmy o niczym takim jak zakupoholizm. Ale obecnie wszechobecne galerie handlowe, do tego napotykamy na każdym kroku liczne reklamy, które maja nas zachęcać do zakupów. Wszystko to sprawia, że jesteśmy atakowani różnymi propozycjami sklepów, które chcą nam jak najwięcej sprzedaż i szukają różnych pomysłów na to, by swoja ofertę ziścić i zachęcić do zakupów. Czym tak naprawdę jest zakupoholizm?

 

Co to kompulsywne kupowanie?

Osoby, które mają problem z uzależnieniem od zakupów mają często inne problemy, z którymi chcą sobie poradzić właśnie decydując się na dokonywanie częstych zakupów, często ponad potrzeby oraz własne możliwości finansowe. Kompulsywne dokonywanie zakupów to sytuacja, w której bardzo często kupuje się bez żadnych refleksji. Zakupoholizm to również uzależnienie, które ma podobne cechy do nałogu hazardowego czy alkoholowego. Kupowanie staje się dla wielu kobiet sposobem na depresje, niepokój czy samotność. Dokonując zakupów osoba uważa, że poczuje się lepiej, będzie bardziej dowartościowana, nie będzie odczuwać stresu i problemów dnia codziennego.

 

Jak rozpoznać uzależnienie?

Jeśli w nerwowej sytuacji osoba wybiera się na zakupy i kupuje jak najwięcej, bez refleksji i bez ograniczeń to bardzo możliwe, że będzie miał problem z uzależnieniem od zakupów. Zakupoholizm jak podają statystyki to częściej problem kobiet niż mężczyzn. Kobiety zdecydowanie częściej kupują bez ograniczeń rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebują. Uzależnienie może mieć charakter czasowy i będą się pojawiać okresy, w których dana osoba będzie kupować więcej np. w czasie wakacji. Ale może to być również uzależnienie, które będzie się realizować praktycznie cały rok i dla takiej osoby kolejne zakupy będą dobrą decyzja niezależnie od pory roku dnia czy godziny. W tym przypadku kupowanie staje się sposobem na pokonanie problemów.

 

Jak leczyć ten problem?

Jeśli już problem uzależnienia będzie określony pojawia się pytanie w jaki sposób go leczyć. Oczywiście najważniejsza sprawa to kontrola własnej osoby i kontrola ze strony bliskich, którzy mogą skutecznie taką osobę hamować w dokonywaniu zakupów. Dobrze będzie, gdy osoba uzależniona skonsultuje się z profesjonalnym doradcą do spraw uzależnień i dowie się jak ewentualnie można jego problem leczyć, jakie metody przynieść mogą najlepsze efekty. W wielu przypadkach jest tak, że uzależnienia będą się łączyć i obok uzależnienia od zakupów pojawią się także inne problemy. Dlatego w tej sytuacji pomoc ze strony terapeutów może być bardzo ważna i rzeczywiście warto będzie z niej skorzystać. Dobrze będzie sprawdzić więc jakieś odpowiednie miejsce, gdzie będzie można oczekiwać profesjonalnej pomocy, gdzie będą terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi od zakupów. Warto również pamiętać, że ważna będzie pomoc rodziny, by kontrolować zachowania osoby uzależnionej. Poza tym warto także zakupów dokonywać gotówką, ponieważ płatności kartą mogą powiększać problem nadmiernych wydatków.